Fren Kampanası Değişimi Ne Kadar? Kampana Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Eski araçlarda bulunan fren kampanası ne kadara değişir? Fren kampanası fiyatları ne kadardır? Fren kampanası değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için arka fren kampanası değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Günümüzde üretilen neredeyse her otomobilin fren sistemi disk olarak yapılmaktadır. Ancak düşük donanımlı ve eski otomobillerin arka tekerlerinde kampana fren sistemi adı verilen bir sistem kullanılır. Kampana frenler, disk frenlere göre daha eski teknoloji olduğu için artık çok kullanılmıyorlar. Zaten ayrıca kampana frenler, disklere göre daha çabuk bozulurlar. Ayrıca frenleme mesafesinin daha uzun olmasına neden olurlar. Kampana fren sisteminde uzun kullanımlar sonucunda aşırı ısınma olmaktadır. Bu sistem sıcaklığı dağıtamadığı için çabuk arıza verebilmektedir. Hatta uzun sürekli kullanımlarda kıvılcım çıkarttığı bile gözlemlenebilir.

Fren Kampanası İçi ve Dışı
Fren Kampanası İçi ve Dışı

Fren Kampanası Nedir ve Nasıl Çalışır?

Disk frenlerde balatalar döner bir halkayı sıkarak aracı yavaşlatırlar. Ancak kampana fren daha farklı çalışmaktadır. Sürücü frene bastığı zaman hidrolik basınç fren balatalarını ittirir. Bu sırada silindir şeklindeki kampananın iç duvarlarına sürtünen balatalar sayesinde aracın yavaşlaması sağlanmış olur. Fren kampanası bildiğimiz bir tencere şeklindedir. içerisinde fren mekanizmasını barındırır. Kampana frenlerin tamir ve bakımı he ne kadar ucuz olsa da, çabuk arıza verirler ve çabuk ısınırlar. Bu yüzden artık kullanılmamaktadır. Ancak günümüzde 2010 model ve üstü eski otomobillerin neredeyse tamamında kampana fren sistemi kullanılmaktadır.

Fren Kampanası Arızası Belirtileri

  • Frene basınca arka tekerlerin daha çabuk kızaklaması
  • El freninin tutmaması
  • Fren pedalına basınca sürtme ve vurma sesi gelmesi
  • Fren pedalının dipte kavraması
  • Frene basınca yanık kokusu gelmesi
Fren Kampanası İçi
Fren Kampanası İçi

Fren Kampanası Değişim Fiyatı Ne Kadar? İşçilik Ücreti 2024

Fren kampanası değişimi için motor ustasından değil, oto frenci adı verilen ustalardan yardım almanız daha iyi olacaktır. Çünkü bu sistem hassas ayar istemektedir. Kampana çatlamış, kırılmış veya incelmiş olabilir. Bu yüzde torna yaptırmak yerine değiştirmeniz aracınızın sağlığı açısından önemlidir. Fren kampanası doğduran tekerlere bağlıdır. Kampana fiyatları günümüz itibariyle 1.000 ile 2.500 lira arasında değişmektedir. Ustanız ise teker başına değişim işçilik ücreti olarak 500 lira para isteyecektir. Sonuç olarak fren kampanası değişimi 2024 yılı için 1.500 ile 3.000 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.