Debriyaj Rulmanı (Bilyası) Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Manuel şanzımanlı araçlarda önemli bir parça olan debriyaj rulmanı ne kadara değişir? Debriyaj bilyası fiyatları ne kadar? Debriyaj rulmanı değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için debriyaj rulmanı değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Manuel şanzımana sahip araçlarda motor ile şanzıman arasında debriyaj balatası adı verilen bir sistem bulunur. Aracınızla ilerlemek için sürekli olarak vites değiştirmek zorundasınız. Bu iş için ayağınızı debriyaj pedalına bastığınızda şanzıman ile motor bağlantısını kesen sisteme baskı balata adı verilir. Ancak baskı balata kendi içerisinde bile çok fazla parçayı barındırır. Bunlardan bir tanesi de debriyaj rulmanı veya diğer adıyla debriyaj bilyasıdır.

Debriyaj Rulmanı Nedir ve Ne İşe yarar?

Aracınızla yolda giderken debriyaja basmadan vites değiştirmeniz imkansızdır. Çünkü volan ile şanzıman dişliler yardımıyla birbirine bağlıdır. Sürücü debriyaja bastığı zaman şanzıman ile volan arasındaki bağlantının ayrılması gerekir. Debridaj pedalına yapılan baskı kadar debriyaj çatalı gerilir ve volan ve şanzıman arasında olan bilya ayrılır. Böylelikle vites değişimi yapılır. Pedal bırakıldığı zaman şanzıman tekrardan debriyaj bilyası ile birleşir işlem tamamlanmış olur. Debriyaj bilyası vites değişimleri açısından çok önemli rol üstlenmektedir. Normalde baskı balata değişimi sırasında değiştirilmesi gerekir. Ancak bazen tek başına arıza yapabileceği için tek başına da değiştirilmelidir.

Debriyaj Rulmanı Arızası Belirtileri

  • Vites değişimlerinde zorlanma
  • Vites değiştirirken sürtme ve cartlama sesi gelmesi
  • Debriyaj pedalına basınca ses gelmesi
  • Arabanın vitese geçmemesi
  • Baskı balatanın çok kısa sürede bitmesi

Debriyaj Rulmanı Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Debriyaj bilyasının değişimi için ustanızın aracınızı bir lifte kaldırıp şanzımanı sökmesi gerekmektedir. Daha sonra aracınıza uygun debriyaj bilyasını almanız gerekiyor. Debriyaj rulmanı fiyatları aracınızın marka ve modeline göre 750 ile 3.000 lira arasında paraya satılmaktadır. Debriyaj bilyası değişimi işçilik ücreti olarak 3.000 ile 5.000 lira arasında para istenmektedir. Sonuç olarak 2024 yılı için debriyaj bilyası değişim maliyeti 3.750 ile 8.000 lira arasında para tutacaktır. Aracınızın debriyaj bilyasını muhakkak işinin ehli bir ustaya değiştirmeniz gerekiyor. Bazen yerine iyi oturtulmayan bilya daha büyük sorunlara hatta şanzımanın ölmesine neden olabilmektedir.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.