Fren Balatası Değişimi Ne Kadar? Balata Fiyatları ve İşçilik Ücreti 2024

Otomobillerin en önemli parçalarından bir tanesi olan fren balatası ne kadara değişir? Fren balatası fiyatları ne kadardır? Fren balatası değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için fren balatası değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Araçların ilerlemek kadar durmak ihtiyacı da vardır. Bir taşıtın yavaşlaması ve durması için fren sisteminden yararlanılır. En önemli güvenlik sistemi olan frenler pek çok parçanın uyum halinde çalışmasıyla görev yaparlar. Fren sisteminin sürekli olarak bakımlı olması gerekir. Çünkü kazaların pek çoğu bakımsız frenler tarafından meydana gelmektedir. Fren sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan balatalar da zamanla bitebilir veya değiştirilmesi gerekebilir. Bu yüzden aracınızın fren balataları güvenlik açısından çok büyük rol oynar.

Kullanılmış ve Yeni Fren Balatası
Kullanılmış ve Yeni Fren Balatası

Fren Balatası Nedir ve Ne İşe Yarar?

Fren balatasının ne işe yaradığını anlamak için fren sisteminin nasıl çalıştığını bilmeniz gerekmektedir. Aracınızla yolda giderken yavaşlamak veya durmak için ayağınızı fren pedalına bastığınızda westinghouse adı verilen parçanın içinde bir vakum oluşur. Fren pedalının konumuna göre bu vakum hidrolik yağı ile basınçlandırılır. Bu sırada hortumlar tarafından basınçlı yağ tekerlerde bulunan kaliperlere doğru itilir. Basınçlı yağ ile sıkışmaya başlayan kaliperler balataları birbirine doğru sıkıştırır. Arasında bulunan fren diskini sıkan balatalar arabanın yavaşlamasını sağlar.

Fren balataları “grafit, barit ve seramik” tozlarının sıkıştırılmasıyla yapılır. Ayrıca sürtünmeye ve aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdırlar. Ancak her ne olursa olsun ortalama bir otomobil 1 tondan fazla ağırlığa sahip olduğu için zamanla aşınır ve biter. Bu durumda değiştirilmesi gerekir.

Fren Balatası Değişimi
Fren Balatası Değişimi

Bitik Fren Balatası Belirtileri

  • Frene basınca sürtme sesi gelmesi
  • Frene basınca pedal ve direksiyon titremesi olması
  • Fren pedalının daha aşağıdan kavraması
  • Fren mesafesinin uzaması
  • Frene basınca arabanın sağa veya sola çekmesi

Fren Balatası Ne Kadara Değişir? Balata Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Fren balatalarının aslında bir kilometre kullanım ömrü yoktur. Çünkü sürekli uzun yolda kullanılan arabanın fren balatası 60-70 bin km giderken sıkışık trafikli ve yokuşlu yollarda kullanılan araçların 20-30 bin kilometrede bitebilmektedir. Hatta aracınızı hiç kullanmasanız bile balata 5 yıl sonra sertleşeceği için artık değiştirilmesi gerekmektedir. Fren balataları değişirken iki teker set halinde değişir. Şimdi gelin bazı marka ve modellerin fren balatası fiyatlarına bakalım.

Eski ve Yeni Fren Balatası
Eski ve Yeni Fren Balatası
Takım Fren Balatası Fiyatları 2024
Tofaş Fren Balatası 300 Lira
Lada Samara ve Vega Fren Balatası 320 Lira
Opel Astra G, H ve J Fren Balatası 820 Lira
Toyota Corolla Fren Balatası 750 Lira
Renault Megane Fren Balatası 650 Lira
Renault Clio Fren Balatası 600 Lira
Honda Civic Fren Balatası 850 Lira
Fiat Albea, Palio Fren Balatası 500 Lira
Renault 9 Broadway Fren Balatası 350 Lira
Fiat Linea Fren Balatası 550 Lira
Hyundai Accent ve i20 Fren Balatası 575 Lira
Ford Focus Fren Balatası 750 Lira

Fren balatası değişimi ne kadar sürer diye soracak olursanız. Ustanız en fazla 1.5-2 saatlik bir süre içerisinde rahatlıkla değiştirecektir. Fren balatası değişimi işçilik ücreti olarak 500 lira civarında bir para alınmaktadır. Sonuç olarak 2024 yılı için fren balatası değişimi maliyeti 800 ile 1.500 lira arasında paraya mâl olacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.