Benzin (Yakıt) Hortumu Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve Değişim İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Benzinli motorlarda bulunan benzin hortumu ne kadara değiştirilir? Benzin hortumu fiyatları ne kadar? Benzin hortumu değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için yakıt hortumu değişim maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Arabaların çalışması için bir yakıta ihtiyaç duyarlar. Günümüzde yollarda gezen her 100 otomobilden 99 tanesi fosil yakıtlıdır. Araçlarda yakıt depoları otomobillerin arka tarafına yerleştirilmiştir. Bunun sebebi motorun sıcaklığından uzak tutmak ve olası bir kaza sırasında yakıtın sıcak motorlar birleşmesini engellemektir. Depoda motora yakıt gönderilmesi için bir pompa aldığı yakıtı basınçlandırarak önce filtreye oradan enjektörlere son olarak ise yanmak üzere motorun içine gönderir. Yakıtın tüm bu yolcuğuna yakıt hattı adı verilen sistem eşlik eder.

Benzin (Yakıt Hortumu)
Benzin (Yakıt Hortumu)

İlginizi Çekebilir: Fren Hortumu Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Yakıt Hortumu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Yakıt hortumu depodan motora kadar yakıtın izlediği yola verilen addır. Ancak otomobillerde yakıt hortumunun en çok hasar gördüğü yer filtre ile enjektörler ya da benzin otomatiği arasıdır. Motorun oluşturduğu sıcaklık nedeniyle bu hortum zamanla kırılabilir ve sızıntılara neden olabilir. Eğer son hortum çevresinde bir damla bile yakıt görüyorsanız mutlaka yakıt hortumunu kontrol etmeniz gerekiyor. Çünkü fosil yakıtlar aşırı derece parlayıcı ve yanıcıdır. İhmal edilen bir yakıt hortumu aracınızda yangına neden olabilir. Ayrıca sızan yakıt arabanızda sürekli benzin kokmasına neden olacaktır. Bu sebeple yakıt hortumunu her 5 yılda bir değiştirmeniz tavsiye edilmektedir.

Benzin Hortumu ve Benzin Otomatiği
Benzin Hortumu ve Benzin Otomatiği

Benzin Hortumu Değişim Fiyatı Ne Kadar? İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Aracınızın benzin hortumunu değiştirmek için işini bilen bir ustadan yardım almanız sizin faydanıza olacaktır. Çünkü sızdırmazlık olmaması için sağlam bir değişim işçiliği gerekir. Yakıt hortumu değişimi ne kadar sürer diye soracak olursanız, ustanız yaklaşık 1-2 saatlik bir süre içerisinde değiştirecektir. Benzin hortumu fiyatları 200 ile 500 lira arasında değişmektedir. Ayrıca hortumla birlikte en fazla 50 lira tutacak çelik kelepçe almak zorundasınız. Yakıt hortumu değişimi işçilik ücreti olarak 400 ile 750 lira arasında para alınmaktadır. Sonuç olarak aracınızın benzin hortumunu değiştirmenin maliyeti 2024 yılı için 650 ile 1300 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.