Fren Hortumu Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücret Kaç TL 2024

Fren sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan fren hortumu ne kadara değişir? Fren hortumu fiyatları ne kadardır? Fren hortumu değişimi işçilik ücreti ne kadar? Sonuç olarak 2024 yılı için fren hortumu değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin muayeneden kalmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi fren hortumlarıdır. Pek sürücü fren hortumu değiştirmek için bilgi aramaktadır. Fren hortumunun ne işe yaradığını bilmek öneminin daha iyi anlaşılmasına neden olacaktır.

Fren Hortumu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aracınızla seyir halindeyken durmak veya yavaşlamak istediğinizde fren pedalına basarsınız. Bu sırada westinghouse adı verilen sistem hidrolik yağını basınçlandırır ve hortumlar yardımıyla tekerlere doğru iletir. Teker üstünde bulunan kaliperler balataları ittirir ve sonuç olarak diskler sıkışır. Böylelikle aracınızı yavaşlatmış olursunuz. Tonlarca ağırlıktaki otomobili durdurmak için fren sisteminin de çok güçlü olması gerekir. Sistem içerisinde çok yüksek basınçlı fren yağı bulunmaktadır. Bu yağ hortumlar vasıtasıyla dolaşımda olur. Ancak fren hortumları zamanla eskir ve yağ sızıntılarına neden olabilir. Bu durumda aracınızın frenleme sisteminde ciddi sorunlar oluşabilir. Eğer aracınızın altına teker kenarlarından sızan yağ görüyorsanız fren hortumlarının değişmesi gerekebilir.

Fren Hortumu
Fren Hortumu

Fren Hortumu Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Fren hortumunu değiştirmek için bir işinin erbabı bir fren ustasından yardım almanız gerekmektedir. Çünkü fren ayarı çok ince ve hassas ayar istemektedir. Ustanız sizden ilk olarak aracınıza uygun yeni fren hortumlarını almanızı isteyecektir. Daha sonra yaklaşık 1 saatlik işçilik sonucunda değiştirecektir. Ayrıca değişim sırasında fren yağı da değişecektir. Fren hortumu fiyatları tane başına 200 ile 750 lira arasında değişmektedir. Ustanız değişimi için teker başına 300 ile 500 lira arasında işçilik ücreti alacaktır. Sonuç olarak 2024 yılı için fren hortumu değişimi maliyeti 500 ile 1.250 lira arasında tutacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.