Araba Termostat Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Motor soğutma sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan termostat ne kadara değişir? Termostat fiyatı ne kadardır? termostat değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için termostat değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobil motorları çalışırken çok yüksek derecelerde sıcaklık üretirler. Çünkü içerisinde yanma meydana gelir ve metal olan motoru ısıtmaya başlar. Bu yüzden üreticiler soğutma sistemini icat etmişlerdir. Soğutma sistemi onlarca parçanın bir uyum halinde çalışmasıyla motoru soğutur. Termostat ise soğutma sisteminin en önemli görevi alan parçalarından bir tanesidir.

Termostat Gövdesi
Termostat Gövdesi

Termostat Nedir ve Ne İşe Yarar? 

Motor içerisine hava yakıt karışımı girdikten sonra ateşleme olur ve motor çalışmaya başlar. Bu sırada motor yanma odasında sürekli olarak patlamalar meydana gelir. Bu patlama sonucunda ortaya çıkan basınç pistonları iter ve motor çalışmış olur. Ancak yanan yakıt nedeniyle motor içerisinde muazzam seviyede sıcaklık ortaya çıkar. Bu sıcaklık soğutma sistemi tarafından soğutulur. Motor ortalama 90° C sıcaklığa gelene kadar ısınır. Motor çıkışında bulunan termostat bu sıcaklığa gelene kadar kapalı konumdadır. Termostat içindeki mum benzi madde suyun sıcaklığı ile erir ve termostat valfinin aşağı inmesine neden olur. Bu sayede sıcak su motordan radyatöre doğru gider. Termostatın görevi motorun sürekli 90 derece sıcaklıkta kalmasını sağlamaktadır. Termostat arızasının en büyük nedeni açık vaziyette kalmasıdır. Aracınızda termostat arıza yaparsa bir takım sorunlar ortaya çıkar.

Termostat Arızası Belirtileri

  • Giderken düşen dururken normale çıkan hararet ibresi
  • Motorun sesli çalışması
  • Kapalı kaldığı durumda motorun hararet yapması
  • Motorun soğuk çalışmasına bağlı olarak yakıt tüketiminin artması
  • Kaloriferin ısıtmaması

Termostat Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Termostatın yeri motordan radyatöre çıkan alt hortum üstündedir. Bazı araçlarda motoru bloğunun arka tarafında yer alırken bazılarında motor ile radyatör arasında ön tarafta yer alır. Değişimi sırasında radyatör suyu boşalacağından onu da değiştirmeniz gerekmektedir. Bugün için termostat fiyatları 500 ile 2.000 lira arasında değişmektedir. Bu fiyat farkının sebebi Tofaş ile Volkswagen’in termostat fiyatlarının aynı olmamasıdır. Ustanız değişimi için işçilik ücreti olarak 750 ile 1500 lira arasında bir para isteyecektir. Sonuç olarak 2024 yılı için termostat değişim maliyeti 1.250 ile 3.500 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.