Klima Radyatörü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Yaz aylarının kurtarıcısı donanımlarından olan klima radyatörü ne kadara değişir? Klima radyatörü fiyatı ne kadardır? Klima radyatörü değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için klima radyatörü değişim maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Yaz aylarında yani sıcak havalarda klima özelliği otomobillerin en çok kullanılan donanımıdır. Yaklaşık 30 yıldan bu zamana üretilen otomobillerde klima bulunuyor. Aracınızın içinde A/C düğmesine bastığınız zaman klima devreye girer ve aracın içinin soğutulmasını sağlar. Klima sistemi çalışması için en karmaşık yapılardan bir tanesidir. Pek çok parçanın bir arada uyum halinde olmasıyla çalışmaktadır. Klima sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan klima radyatörü arıza yaptığı zaman aracınızın kliması bozulmuş olur.

Klima Radyatörü Nedir ve Nasıl Çalışır?

Otomobillerin klima sisteminde klima gazı, kompresör, klima radyatörü (kondanser), evaporatör gibi parçalardan oluşmaktadır. Klima gazı normalde sıvı halde bulunur. Sürücü klimayı açmak için AC düğmesine bastığınız zaman kompresör bu gazı basınçlandırır ve klima radyatörüne gönderir. Burada normal hava ile karşılaşan klima gazı soğur. Daha sonra evaporatörde içindeki nemden kurtulduktan sonra aracın içine gönderilir. Klima radyatörünün diğer adı kondenserdir. Bir çok otomobilde otomobil ön tarafında yer almaktadır. Klima radyatörü en ufak arıza yaptığı zaman sistem çalışmaz. Klima radyatörünün arıza yapmasının en büyük sebebi çatlaması ve kırılmasıdır. Bu durumda klima gazı kaçacak ve artık sistem çalışmayacaktır.

Eskimiş Klima Radyatörü
Eskimiş Klima Radyatörü

Klima Radyatörü değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti Ne Kadar?

Klima radyatörü değiştirilmesi işçilik olarak uzun ve meşakkatlidir. Çünkü ön tamponun sökülmesi gerekmektedir. Ne kadar sürer diye soracak olursanız ustanız 4-5 saatlik bir çalışma sonucunda klima radyatörünü değiştirecektir. Ama öncesinde aracınızın marka ve modeline uygun klima radyatörünü almalısınız. Bazı marka ve modellerin klima radyatörü fiyatları ise şu şekildedir.

Klima Radyatörü Fiyatları 2024
Opel Astra 2100 Lira
Toyota Corolla 2500 Lira
Volkswagen Golf, Passat 3000 Lira
Renault Megane 2250 Lira
Honda Civic 2450 Lira
Fiat Linea 2000 Lira
Renault Clio 1850 Lira
Ford Focus 2050 Lira
Hyundai Accent ve i20 2300 Lira

Klima radyatörü değişimi işçilik ücreti çok değişkenlik göstermektedir. Çünkü Fiat Albea ile Volvo S40’ın klima radyatörünü değiştirmek aynı işçiliğe sahip değildir. Bunun için ustalar klima radyatörü değişimi işçilik ücreti olarak 2.000 ile 5.000 lira arasında para istemektedir. Sonuç olarak 2024 yılı için klima radyatörü değişim maliyeti 3.850 ile 8.000 lira arasında değişen bir para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.