Alternatör Kasnağı Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Alternatör yani şarj dinamosu kasnağı ne kadara değişir? Alternatör kasnağı fiyatları ne kadar? Alternatör kasnağı değişimi işçilik ücreti ne kadardır. Kısaca 2024 yılı için alternatör kasnağı değişim maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Şarj dinamosu yani diğer adıyla alternatör aracınızın elektrik ihtiyacı karşılayan bir motordur. Çalışma prensibi olarak motor gücünden faydalanmaktadır. Motor çalışmadan önce aracın ihtiyaç duyduğu tüm enerji aküden sağlanır. Ancak motor çalıştıktan sonra ihtiyaç duyulan elektrik enerjisini şarj dinamosu (alternatör) yerine getirir. Bu yüzden şarj dinamosu otomobilin tüm elektrik aksamının kalbi konumdadır.

Alternatör Kasnağı
Alternatör Kasnağı

İlginizi Çekebilir: Şarj Dinamosu (Alternatör) Tamir Fiyatı Ne Kadar?

Alternatör Kasnağı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Motor çalışmaya başladığı zaman pistonlar yukarı ve aşağı yönlü hareket ederler. Bu hareket sonucu bağlı oldukları krank milini çevirir. Krank mili motoru en önemli güç aktarma çubuğudur diyebiliriz. Bu mil şanzıman milini çevirerek güç tekerlere iletilir. Ancak ürettiği güç sadece şanzıman miline değil başka bileşenlere de gönderilir. Bunlardan bir tanesi de alternatördür. Bir tür jeneratör olan şarj dinamosu çalışması için krank milinden çıkan bir kayış tarafından döndürülür. İşte alternatör milinin ucunda bulunan ve kayışın çevirdiği yuvarlak halka şeklindeki parçaya alternatör kasnağı adı verilir. Bu kasnak üzerinde küçük kanallar bulunur ve kayış buraya bağlıdır. Kasnağın içinde bir bilye bulunur ve titreşim yapmadan dönmesini sağlar. Alternatör kasnağı genelde ortasında bulunan bilyanın dağılması nedeniyle değiştirilir. Çünkü hem ses yapar hem de dinamonun zor çalışmasına neden olur?

Alternatör Kasnağı Arızası Belirtileri

  • Akü lambasının yanması
  • Şarj dinamosundan ötme ve uğultu sesi gelmesi
  • Sürekli V kayışı kopması

Alternatör Kasnağı Değişim Fiyatı Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL

Alternatör kasnağından ses gelmeye başlamışsa fazla ihmal etmeden değiştirmelisiniz. Çünkü bilya tamamen dağıldığı zaman kilitlenir ve kayış kopartıp yolda kalmanıza neden olabilir. Öncelikle bir oto elektrik ustasına gitmelisiniz. Ustanız şarj dinamosunu söktükten sonra bir işkence arasında sabitleyecek ve ucundaki kasnağı sökecektir. Daha sonra aracınızın marka ve modeline şarj dinamosu kasnağını almanız gerekir. Piyasada marka ve modele alternatör kasnağı fiyatları 1000 ile 5000 lira arasında satılmaktadır. Ustanız kasnak değişimi için işçilik ücreti olarak 1000 ile 2500 lira arasında bir para alacaktır. Kısaca 2024 yılı için alternatör kasnağı değişim maliyeti 2000 ile 7500 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.