Aks Körüğü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Otomobillerin yürüyen aksam parçalarından bir tanesi olan aks körüğü ne kadara değişir? Aks körüğü fiyatları ne kadardır? Aks körüğü değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için aks körüğü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınızın motoru çalıştıktan sonra güç doğduran tekerlere gitmez bir takım sistemlerden geçer. Motoru çalıştırdığınız andan itibaren pistonlar yukarı ve aşağı doğru hareket etmeye başlarlar. Piston kolları bağlı bulunduğu krank milini çevirmeye başlar. Motorun gücünün tork ve beygire ayrılması için şanzıman adı verilen dişli sistemi kullanılır. Krank mili şanzıman milini döndürmeye başlar ve güç değiştirilir. Şanzıman ise dönüş hareketini diferansiyele aktarır. Daha sonra aks mili denilen bir çubuk ile tekerlere iletilir. Yani aks mili, şanzımanın dönüş gücünü tekerlere ileten bir parçadır.

Yırtık Aks Körüğü
Yırtık Aks Körüğü

Aks Körüğü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aks mili bildiğiniz demir bir çubuktur. Bir ucu tekerlere diğer ucu diferansiyel miline bağlıdır. Sürekli olarak döndüğü için yağlanma ihtiyacı duyar. Diferansiyel ile aks milini tam bağlantı yerinde bulunan gres yağının dökülmesini ve kirlenmesini engellemek için aks körüğü adı verilen bir koruyucu kullanılmaktadır. Aks körüğü bildiğimiz plastik veya kauçuk maddeden yapılmaktadır. Ortalama 3 yıl veya 80 bin km kadar ömrü vardır. Yırtıldığı zaman mile ve diferansiyele zarar verebileceği için değiştirilmesi gerekmektedir.

Yırtık ve Kötü Aks Körüğü Belirtileri

  • Arabanın altına yağ damlaması
  • Sürüş sırasında vurma ve sürtme sesi gelmesi
  • Direksiyonda titreme olması
  • Dönüş sırasında gıcırtı sesi gelmesi
  • Direksiyonu çevirirken takılma ve tutukluk
Aks Körüğü
Aks Körüğü

Aks Körüğü Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Aks körüğünün değiştirilmesi işçilik ücreti olarak pahalıdır. Çünkü uzun ve zorlu uğraş gerektirmektedir. Aks körüğü değişimi için öncelikle aracınızın tekeri ve fren sistemi sökülür. Daha sonra aks milinin sökülmesi ve ucundaki yırtık körüğün çıkartılması gerekir. Aks körüğü fiyatları 250 ile 400 lira arasında değişmektedir. Aks körüğü değişimi işçilik ücreti ise 1000 ile 1500 lira arasında değişmektedir. Sonuç olarak 2024 yılı için aks körüğü değişim maliyeti 1250 ile 2000 lira arasında para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.