Rölanti Valfi Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Rölanti ayar valfi veya rölanti motoru olarak bilinen bu parça ne kadara değişir? Rölanti valfi fiyatları ne kadar? Rölanti motoru değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2024 yılı için rölanti valfi değişimi maliyeti hakkında bilgi edineceğiz.

Aracınızın motorunu çalıştırdıktan sonra hiç gaz pedalına basmadan motorun kendi kendine çalışır halde durması gerekir. Bu duruma rölanti adı verilir. Eski karbüratörlü arabalarda bir vida sayesinde rölanti ayarlanırken, yeni nesil enjeksiyonlu ve ECU sistemi bulunan araçlarda motorun kendi kendi çalışmasını rölanti valfi veya rölanti ayar motoru adı verilen bir parça yerine getirir.

Rölanti Ayar Valfi
Rölanti Ayar Valfi

Rölanti Valfi Nedir ve Nasıl Çalışır?

İçten yanmalı motorların çalışması için motorun içinde hava ve yakıt karışımının olması gerekir. Aslında motor çalışırken ne kadar hava gelirse o kadar yakıt gelir. Aracın rölantide kendi kendine çalışması için gaz vermeden hava verilmesi gerekmektedir. Bunu sağlayan parça ise rölanti ayar valfi adı verilen bir motordur. Motor kontrol ünitesi  (ECU) gaz pedalına konumuna göre rölanti ayar valfine komut gönderir. Rölanti motorunun yeri aracın emme manifoldunun hemen önünde yer alır. Bu motorun ucunda bulunan yaylı bir valf motorun sıcaklığına göre açılıp kapanmaktadır. Örneğin sabah aracınızı ilk çalıştırdığınızda rölantinin biraz yüksek olduğunu ama ısındıkça rölantinin düzeldiğini göreceksiniz. İşte bu ayarı sağlayan parçaya rölanti valfi adı verilmektedir.

Arıza Rölanti Valfi Belirtileri Nelerdir?

  • Arabanın rölantide stop etmesi
  • Rölantide titreme ve dalgalanma
  • Motor arıza lambasının yanması
  • Rölantinin çok yüksek olması
  • Rölantinin düşük olması
Rölanti Ayar Motoru
Rölanti Ayar Motoru

Rölanti Valfi Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Rölanti valfi Avrupa ve Japon otomobillerinde farklıdır. Örneğin Avrupa modellerde Renault, Opel, Fiat, Ford ve Volkswagen gibi araçlarda valf şeklindeyken Japon Toyota, Honda ve Suzuki gibi araçlarda aktüatör şeklindedir. Bu yüzden valf şeklinde olanların fiyatları 400 ile 1000 lira arasında değişirken Japon araçların aktüatör şeklinde olanları 1.000 ile 2.000 lira arasında değişmektedir. Rölanti valfi değişimi işçilik ücreti olarak 750 ile 2.000 lira arasında para almaktadır. Sonuç olarak 2024 yılı için rölanti valfi değişim maliyeti 1200 ile 4000 lira arasında değişecektir.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.