Subap Lastiği Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Motorun önemli sızdırmazlık parçalarından bir tanesi olan subap lastiği ne kadara değişir? Subap lastiği fiyatları ne kadar? Subap lastiği değişimi işçilik ücreti ne kadar? Sonuç olarak 2024 yılı için subap lastiği değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin motorunda yağ, yakıt, hava ve su dolaşır. Bunların birbirine karışmaması için bir takım contalar kullanılır. Bunlardan bir tanesi olan subap lastiği ise çok önemli bir tol oynamaktadır. Ayrıca bu lastikler çalışmayı bıraktığı zaman aracınızın motorunda ciddi probleme yol açarlar.

Subap (Valf) Lastiği
Subap (Valf) Lastiği

Subap Lastiği Nedir ve Ne İşe Yarar?

Motor üst kapağında subap veya valf adı verilen sistem vardır. Bu subaplar motora hava emilmesini ve yanma gerçekleştikten sonra ortaya çıkan egzoz gazının dışarı atılmasını sağlarlar. Subapları eksantrik mili adı verilen “U” şekilli bir çubuk hareket ettirir. Subaplar ve eksantrik mili sürekli olarak yağlanmak zorundadır. Eğer subap lastikleri olmasaydı bu yağ motor yanma odasına sızacaktı. Bu durum aracınızın motorunda bir takım belirtilere neden olacaktır.

Eskimiş Subap Lastiği Belirtileri Nelerdir?

  • Sızıntı nedeniyle motorun yağ eksilmesi
  • Subaplardan vurma sesi gelmesi
  • Aracın performansının düşmesi
  • Sızan yağ nedeniyle motorun yağ yakması
  • Egzozdan mavi renkli yanık yağ dumanı çıkması

Subap Lastiği Değişim Fiyatı Ne Kadar? Değişim İşçilik Ücreti 2024

Subap lastiğini değiştirmek için üst kapağın sökülmesi gerekir. Bazı ustalar kapağı sökmeden değiştirirler. Ancak bunu kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çünkü lastikler çoğu zaman yerine tam oturmaz ve sızıntılara yol açabilir. Bu yüzden subap lastiği değişiminde kapak sökülürse daha sağlıklı olacaktır. Ustanız önce külbürtör kapağını sökecektir. Artından silindir kapağını sökecek ve lastikleri değiştirecektir. Lastik değişiminde kapağın taşlaması yine iyi olacaktır. Sadece subap lastiği değişim işçilik ücreti eğer kapak sökülecekse 3000 ile 5000 lira arasında kapak sökülmeyecekse 750 ile 1500 lira arasındadır. Subap lastiği fiyatları çok ucuzdur. Aracınızın marka ve modeline göre değişiklik göstermekle birlikte takım olarak 250 ile 750 lira arasında bir paraya satılmaktadır. Kısaca 2024 yılı için subap (valf) lastiği değişim maliyeti 1000 TL ile 4500 lira arasında değişecektir.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.