MAP Sensörü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024

Otomobillerin motorunda bulunan en önemli sensörlerden bir tanesi olan manifold basınç sensörü diğer adıyla MAP sensörü ne kadara değişir? MAP sensörü fiyatları ne kadar? MAP sensörü değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2024 yılı için MAP sensörü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Eskiden otomobillerin motoru mekanik olarak çalışırdı. Bir şey bozulduğu zaman ancak belirtiler verdiğinde anlaşılırdı. Ayrıca hangi parçanın arızalı olduğunu bulana kadar onca zahmet çekilirdi. Ancak 1996 yılından sonra arabalar motor kontrol ünitesi (ECU) denilen bilgisayar sistemleri kullanılmaya başladı. Bu sistemler motor ve bileşenlerinde bulunan sensörlerden veri alarak parçanın doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmektedir. Arabanın beyni adı verilen ECU, sensörlerden gelen verileri diğer parçaların çalışmasını kontrol etmek için kullanır. Motor içerisinde bulunan sensörlerden bir tanesi de MAP sensörüdür. MAP sensörünün diğer adı manifold mutlak basınç ve manifold basınç sensörü olarak bilinmektedir.

MAP Sensörü
MAP Sensörü

MAP Sensörü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aracınızın motorunun çalışması için içerisinde hava ve yakıt karışımının bulunması gerekir. Hava yakıt karışım oranı 14.7:1 seviyesindedir. Yani 14 birim hava ve 1 birim yakıt olmalıdır. Motor emilen hava filtreden çıktıktan sonra emme manifolduna gönderilir. Buradan da subaplar yardımıyla motorun içerisine geçer. Bu hava bir basınç altında olmalıdır. Yani siz gaza bastığınızda havanın basıncı yükselir. Rölantide ise en düşük seviyededir. Bir tür vakum oluşur ve bu basıncı ölçen sensöre ise manifold basınç sensörü (MAP) adı verilir. Motor içerisinde en önemli sensörlerden bir tanesidir.

MAP Sensörü Arızası Belirtileri Nelerdir?

  • Her sensör arızasında olduğu gibi motor arıza lambası yanar
  • Rölantide dalgalanma ve titreme
  • Aracın rölantide stop etmesi
  • Zengin veya fakir karışım nedeniyle egzozdan siyah duman çıkması
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Motor çekiş gücünün düşmesi
  • Gaz tepkisinin gecikmesi
  • Gaz verince tekleme olması

MAP Sensörü Ne Kadara Değişir? MAP Sensörü Fiyatları ve Değişim İşçilik Ücreti 2024

MAP sensörünün yeri emme manifoldunun içerisindedir. Bu sebeple değiştirilmesi için manifoldun sökülmesi gerekmektedir. Bunun için önce aracınıza uygun MAP sensörünü almalısınız.

MAP Sensörü Fiyatları 2024
Opel Astra 1.6 MAP Sensörü 850 Lira
Toyota Corolla 1.6 MAP Sensörü 900 Lira
Honda Civic MAP Sensörü 875 Lira
Fiat Egea MAP Sensörü 750 Lira
Renault Megane 1.4 – 1.6 MAP Sensörü 825 Lira
Volkswagen 1.6 MAP Sensörü 1000 Lira
Renault Clio 1.4 MAP Sensörü 650 Lira
Ford Focus 1.6 MAP Sensörü 800 Lira
Fiat Linea, Palio ve Albea MAP Sensörü 550 Lira

Map sensörü değişimi ne kadar sürer diye soracak olursanız, ustanız yaklaşık 1.5 – 2 saatlik bir çalışma sonunda değiştirecektir. Tüm bu işlemler için aracınızın marka ve modeline göre değişmekle birlikte 500 ile 1500 lira arasında işçilik ücreti alacaktır. Sonuç olarak 2024 yılı için MAP sensörü değişim maliyeti 1050 TL ile 2500 Lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.