ABS Beyni Tamir Fiyatı Ne Kadar? ABS ECU Tamiri İşçilik Ücreti 2024

ABS fren sistemi bulunan otomobillerde bulunan bilgisayar sistemi olan ABS beyni tamir fiyatı ne kadar? ABS kontrol modülü (ABS ECU’su) tamiri işçilik ücreti? Kısaca 2024 yılı için ABS beyni tamiri maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

ABS fren sistemi bir otomobil en önemli güvenli ekipmanlarından bir tanesidir. ABS “Anti-Lock Braking System” kelimesini baş harflerinin kısaltmasıdır. 2004 yılından itibaren Avrupa Birliği ülkelerinde bulunan araçlarda ABS fren sistemi zorunlu hale gelmiştir. Ülkemizde ise 2015 yılından itibaren ABS ve ESP fren sistemi üretilen tüm araçlarda zorunlu tutulmuştur.

ABS Beyni Lehimleme
ABS Beyni Lehimleme

ABS Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Aracınızda ABS yoksa ani fren yaptığınızda tekerlerin kilitlendiğini görürsünüz. Buna kızaklama veya kayma adı verilir. Tekerleri kilitlenmiş bir araba kayar halde gidiyorsa artık sürücü direksiyon hakimiyetini kaybetmiş demektir. Çünkü tekerler kaymaya başladığı anda aracın ağırlık merkezine doğru kaymaya başlayacaktır. Üreticiler bu durumun önüne geçmek için ABS sistemi icat etmişlerdir. Ani frenlemelerde tekerler tamamen kilitlenmek yerine balatalar diskler saniyede onlarca defa sıkar bırakır. Böylelikle aracınızın tekerlerinin kilitlenmesinin önüne geçmiş olur.

ABS sistemini çalışması biraz karmaşıktır. Tekerlerde bulunan tekerlek hız sensörleri sürekli olarak teker dönüşünü takip eder. Eğer sürücü ani bir frenleme yaparsa bunu hemen algılar ve durumu ABS beynine bildir. ABS beyni, motor kontrol ünitesi ile ortak çalışarak fren merkezinin tekerleri saniye 15 ile 20 defa arasında fren vuruşlarıyla yavaşlatır. ABS sisteminin en önemli parçası ABS beynidir. Arıza yaptığı zaman ABS sistemi artık çalışmayacaktır.

ABS Beyni Arızası Belirtileri

  • Gösterge ekranında ABS ışığının yanması
  • ABS sisteminin çalışmaması
  • Motor arıza lambasının yanması
  • Aracın frenleme mesafesinin uzaması

ABS Beyni Tamir Fiyatı Ne Kadar? ABS Beyni Tamiri İşçilik Ücreti 2024

ABS beyni arıza yaptığı zaman normalde değiştirilmesi gerekir. Ancak ABS beyni fiyatları 25.000 ile 100.000 lira arasında değiştiği için araç sahipleri tamir ettirme yolunu seçerler. Yine de aracın marka ve modeline göre ABS beyin tamiri fiyatları değişkenlik gösterecektir.  Bazı marka ve modellerin ABS beyni tamiri fiyatlarına bakacak olursak.

ABS Beyni Tamir Fiyatları – 2024
Toyota Corolla ABS Beyni Tamiri 10.000 Lira
Honda Civic ABS Beyni Tamiri 11.000 Lira
Opel Vectra ve Astra ABS Beyni Tamiri 12.000 Lira
Dacia Logan ve Sandero ABS Beyni Tamiri 7.500 Lira
Renault Clio ABS Beyni Tamiri 8.000 Lira
Renault Megane 2 ABS Beyni Tamiri 10.500 Lira
Fiat Linea ABS Beyni Tamiri 9.000 Lira
Peugeot 307, 308 ve 407 ABS Beyni Tamiri 13.000 Lira
Citreon C4 ABS Beyni Tamiri 13.000 Lira
Mercedes ABS Beyni Tamiri 20.000 Lira
BMW ABS Beyni Tamiri 22.000 Lira
Volkswagen Passat ABS Beyni Tamiri 17.500 Lira
Ford Focus ve Mondeo ABS Beyni Tamiri 10.000 Lira

ABS beyni tamiri için sanayilerde beyin tamiri yapan iş yerleri bulunmaktadır. Bunun için özel yazılım ve ekipmanlar gerekmektedir. Ayrıca çoğu zaman lehim yaptırmak gerektirebilir. Ancak her ne olursa olsun işinin ehli bir ustaya gitmeniz gerekmektedir. Ayrıca güvenilir olması aracınızın parçalarının değiştirilmesinin önüne geçecektir. Yukarda saydığımız ABS beyni tamir fiyatları, sökme ve takma işçilik ücreti dahil olarak gösterilmiştir. Sonuç olarak 2024 yılı için ABS beyni tamiri maliyeti 7.500 ile 22.000 lira arasında para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.