Yağ Pompası Zinciri Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Otomobillerde adı az bilinen ama önemli görevi olan yağ pompası zinciri ne kadara değişir? Yağ pompası zinciri fiyatı ne kadar? Yağ pompası zinciri değişimi işçilik ücreti kaç lira? Kısaca 2024 yılı için yağ pompası zinciri değişim maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobil motorunun içerisinde pistonlar sürekli olarak yukarı ve aşağı hareket ederler. Yanma meydana geldikten sonra ortaya çıkan basınç silindirleri iter. Alt tarafında bulunan krank mili döner ve oluşan tork gücü şanzımana oradan da tekerlere iletilir. Ayrıca motorun üst tarafında aynı anda dönen eksantrik mili vardır. Tüm bunlar yüksek hızla hareket ettikleri için sürekli ısınma ve aşınma eğilimindedir. Bu sebeple motorun ve içerisinde parçaların yağlanmaya ihtiyacı vardır. Motorun alt tarafından bulunan yağ pompası karterden aldığı yağı motorun üst taraflarına gönderir.

İlginizi Çekebilir: Yağ Pompası Değişim Fiyatı Kaç Lira?

Yağ Pompası Zinciri Nedir ve Ne İşe Yarar? 

Yağ pompası çalışmak için krank miline bağlı bir kasnaktan güç alır. Yağ pompası ile krank mili arasında bağlantıyı sağlayan parçaya ise yağ pompası zinciri adı verilmektedir. Normalde bu zincirin ömrü arabanın kullanım ömrüyle aynıdır. Ancak eskiyen motor, yağsız çalıştırma ve kötü yağ kullanmak yağ pompasını zorladığı için değiştirilmesi gerekebilir. Bildiğimiz bisiklet zincirine benzeyen bu parça tamamen koptuğu zaman yağlama durur. Bu yüzden bazı belirtiler gösterdiği zaman değiştirilmesi gerekmektedir.

Eskimiş Yağ Pompası Zinciri Belirtileri

  • Motor içerisinden metal vurma sesi gelmesi
  • Göster ekranında düşük yağ basıncı nedeniyle yağ lambasının yanması
  • Yağlamanın eksik olması sebebiyle motorun hararet yapması
  • Motor performansına düşme görülmesi
  • Alt taraftan yağ sızıntısı olması
  • Motordan uğultu ve sürtme sesi gelmesi

Yağ Pompası Zinciri Değişim Fiyatı Ne Kadar? İşçilik Ücreti Kaç Lira 2024

Pompa zinciri değiştirilmesi için aracınızın karterinin ve içinde bulunan yağ pompasının sökülmesi gerekmektedir. Genelde yağ pompası ile birlikte set olarak satılmaktadır. Ancak tek olarak temin edilebilir.

Yağ Pompası Zinciri Fiyatları 2024
Tofaş Şahin ve Doğan 300 Lira
Opel Astra 1.6 550 Lira
Peugeot 307 600 Lira
Hyundai i20 ve Era 475 Lira
Honda Civic 1.6 525 Lira
Toyota Corolla 500 Lira
Fiat Linea 375 Lira
Fiat Albea ve Palio 350 Lira
Volkswagen Passat 650 Lira
Skoda 565 Lira
Renault 9 Broadway 325 Lira
Renault Clio 1.4 410 Lira
Renault Megane 1.6 550 Lira

Yağ pompası zinciri değişimi ne kadar sürer diye soracak olursanız. Ustanız 2-3 saatlik bir çalışma süresi sonunda rahatlıkla değiştirecektir. Bunun için işçilik ücreti 750 ile 1500 lira arasında bir para talep edecektir. Kısaca yağ pompası zinciri değişim maliyeti 2024 yılı için 1000 ile 2100 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.