Krank Keçesi Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti Kaç TL 2024

Motorun en önemli sızdırmazlık parçalarından bir tanesi olan krank geçesi ne kadara değiştirilir? Krank keçesi fiyatları kaç lira? Krank keçesi değişimi işçilik ücreti kaç TL gibi sorulara yanıt arayacağız. Sonuç olarak 2024 yılı için krank keçesi değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobil motorlarında sızdırmazlık sağlaması için pek çok conta ve keçe bulunmaktadır. Çünkü motor içerisinde bulunan hiçbir sıvının dışarı sızmaması gerekir. Eğer sıvılar tutulmaz ise eksilir ve zamanla biter. Bu durum aracınızın motorunun yağ ve su sızdırmasına neden olur. Motor içerisinde bulunan contalar arasında en önemlilerinden bir tanesi olan krank keçesi de bu contalardan sadece bir tanesidir.

İlginizi Çekebilir: Karter Tapası Diş Açma Fiyatı Ne Kadar?

Krank Keçesi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Motorun çalışması için onlarca parçanın hareket etmesi gerekmektedir. Yanma meydana geldikten sonra pistonlar aşağı yukarı hareket eder ve krank milini çevirir. Krank mili ürettiği tork gücünü şanzımana aktarır. Buradan tekerlere dönüş olarak aktarılır. Hareket olması sürtünme ısınmayı beraberinde getirir. Bu yüzden motorlarda yağ kullanılır. Krank mili ile şanzıman mili arasındaki bağlantıda sızdırmazlığı sağlaması için krank keçesi adı verilen bir conta kullanılır. Bu contanın bir kullanım ömrü vardır. Krank contası patladığı zaman motordan yağ sızıntılarına neden olur. Motorun yağ sızdırmasının büyük çoğunluğu krank keçesinin yağ kaçırmasından dolayı olur.

Krank Keçesi
Krank Keçesi

Krank Keçesi Değişim Fiyatı Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2024 

Krank keçesinin değiştirilmesi kolay bir işlem değildir. Bunun için aracınızın şanzıman ve motorunun birbirinden ayrılması gerekir. Ustanız ilk olarak aracı lifte kaldıracak bir şanzımanı ayıracaktır. Daha sonra eski krank keçesini çıkartacak ve yenisini takacaktır. Krank keçesi değişimi ortalama bir günlük bir işçilik süresinde tamamlanacaktır. Krank keçesi fiyatı 200 ile 500 lira arasında değişmektedir. Ustanız ise değiştirilmesi için işçilik ücreti olarak 3000 ile 7000 lira arasında işçilik ücreti alacaktır. Sonuç olarak 2024 yılı için krank keçesi değişim maliyeti 2200 ile 7500 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: cihazbilgi

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.